ŚWIĘTO  NAUK   MATEMATYCZNO -PRZYRODNICZYCH 14   MARCA  2019 R

ŚWIĘTO  NAUK   

MATEMATYCZNO -PRZYRODNICZYCH

 14   MARCA  2019 R

 To fascynująca podróż do świata niezwykłych eksperymentów i naukowych doświadczeń. Przygotowano dla uczniów zagadnienia w obszarze : fizyki, chemii, biologii i matematyki.

MATEMATYKA

DZIEŃ 14 marca 2019r był to „DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI” do sali matematycznej 206 na każdej przerwie. 

 

 

    

   

Przygotowane były prezentacje multimedialne : „Matematyka królowa nauk”, „ Liczba PI”, „Ciekawostki matematyczne” oraz  wiele  modeli brył wykonanych przez uczniów. Czekało wiele łamigłówek  matematyczno- logicznych, tangramy , sofizmaty, gry zręcznościowe, układanie kostek Rubika, podróż z okularami 3D  itp. , a dobre odpowiedzi były nagradzane.        

Na każdej z długich przerw przeprowadzony był teleturniej matematyczny  pt. „ Jeden z dziesięciu”, zwycięzcy zostali nagrodzeni.

Impreza cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczniów zarówno szkoły podstawowej jak  i gimnazjum ,

a spotkanie z KRÓLOWĄ NAUK okazało się być miłym doświadczeniem.   

 

FIZYKA

·        Mocno zaakcentowano iż  na ten  dzień przypada 140 rocznica urodzin Alberta Einsteina. Rozprowadzono wśród uczniów naklejki z wizerunkiem fizyka i następnie przeprowadzono losowanie  oraz rozdano upominki.

 

·        w sali fizycznej i na korytarzu szkolnym zorganizowano wystawę plakatów wykonanych przez uczniów, które dotyczyły praw i zasad fizycznych tłumaczących zjawiska przyrodnicze tj. rodzaje i zastosowanie fal elektromagnetycznych, prawo Archimedesa, warunki pływania ciał,

·        Na korytarzu szklonym wyeksponowano szereg plakatów –  Złudzenia optyczne, które to wprowadzają mózg w błędny tok myślenia, zmuszają nasz mózg do błędnej interpretacji obrazu przez mózg pod wpływem kontrastu, cieni, użycia kolorów. Jak powiedział znany fizyk Albert Einstein „Istota ludzka doświadcza swoich myśli i uczuć, jako czegoś odrębnego od reszty – natomiast jest  częścią całości, którą nazywamy Wszechświatem –  i jest to  złudzenie.”

 BIOLOGIA, CHEMIA

W ramach biologii odbyła się wystawa modeli DNA wykonanych przez uczniów . Poza tym uczniowie mieli możliwość zapoznać się z budową oraz ciekawostkami dotyczącymi DNA .

W ramach chemii zaprezentowano wystawę prac na temat odmian alotropowych węgla.

Organizatorzy : K. Dudek

M. Jasiak

    D. Kapustka

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.